Pomoc

Pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu

Wybór odpowiedniego roweru wymaga poświęcenia czasu na przemyślenie naszych oczekiwań, zamiarów oraz możliwości – kondycyjnych i finansowych. Najlepiej będzie zacząć od tego, do jakich celów chcemy wykorzystywać zakupiony sprzęt. Odpowiedź na to pytanie wiąże się bezpośrednio z typami rowerów, które możemy brać pod uwagę.

Wybór typu roweru

Do wyboru mamy kilka różnych możliwości. Rowery górskie (MTB), szosowe, miejskie, turystyczne oraz crossowe. Wszystko zależy od tego gdzie mamy zamiar jeździć i z jaką częstotliwością.

Dojazdy do pracy lub szkoły

Jeśli myślimy o regularnych dojazdach do pracy czy szkoły rowerem, powinniśmy rozważyć parę spraw. Najważniejsza będzie odległość, którą mamy do pokonania oraz to, czy mamy możliwość przebrania się, czy też będziemy podróżować w tym samym stroju, w którym spędzimy resztę dnia.

Duża odległość do pokonania skłania raczej do wybrania roweru, który pozwoli na poruszanie się z większą prędkością. Jeśli mamy w sobie żyłkę sportowca, możemy spróbować roweru szosowego. Pozwala on na szybkie pokonywanie większej odległości, jazda na nim wiąże się jednak z niezbyt wygodną pozycją.

Umiarkowany i krótki dystans pozwala na rozważenie roweru crossowego lub miejskiego. Ten pierwszy zapewnia wygodną pozycję i komfortową jazdę, jednak często trzeba go wyposażyć w wiele dodatkowych elementów: błotniki czy bagażnik. Rower miejski zwykle to wyposażenie ma już zamontowane. Komfort jazdy nim może być nawet większy niż w przypadku roweru crossowego, a dzięki obniżonej ramie łatwiej będzie się na niego wsiadało i zsiadało.Jeśli nie mamy możliwości przebrania się, wówczas zdecydowanie powinniśmy wybrać rower miejski wyposażony w błotniki, osłony i bagażnik pozwalający na bezpieczny przewóz bagażu i jazdę w każdym stroju. Inna możliwość to korzystanie z roweru crossowego wyposażonego w niezbędne dodatki. Jednak w razie konieczności jazdy w garniturze czy sukience nie będzie to zbyt wygodne.

Okazjonalne dojazdy, wypady do sklepu, wycieczki po okolicy, jazda dla przyjemności

Do tego rodzaju aktywności najlepiej będzie wybrać rower crossowy. Sprawdzi się zarówno w jeździe po zwyklej drodze, jak i w lekkim terenie. Można go łatwo wyposażyć w torby ułatwiające przewóz zakupów czy bagażu. Można też pokusić się o rower miejski, jednak w terenie jazda na nim będzie uciążliwa ze względu na większą masę i małą zwrotność. Nie zapewnia on też odpowiedniej wygody na dłuższych dystansach.

Można także zdecydować się na rower górski. Sprawdzi się, jeśli będziemy chcieli spróbować jazdy w trudniejszym terenie, jednak będzie niezbyt wygodny na drodze, ze względu na pochyloną pozycję za kierownicą i obciążanie nadgarstków.

Dłuższe wyprawy rowerowe, biwaki i zwiedzanie

W tym przypadku bezkonkurencyjny będzie rower trekkingowy, czyli turystyczny. Pozwoli on na wygodną, komfortową jazdę oraz na zabranie sporej ilości bagażu. Nie będziemy musieli się martwić jak zabrać namiot czy sprzęt biwakowy.Można pokusić się również o użycie do tego celu roweru crossowego, który odpowiednio wyposażymy. Szczególnie jeśli dłuższe wyprawy mamy zamiar odbywać okazjonalnie.

Jazda ze sportową żyłką: w terenie i na szosie

W przypadku gdy chcemy spróbować jazdy terenowej lub szosowej wybór narzuca się sam: kolarzówka lub rower górski.Jeśli jednak nie jesteśmy w 100% pewni czy takie doświadczenia są tym, czego poszukujemy, można zacząć od prób na rowerze crossowym. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to jedynie namiastka oraz mieć świadomość, że możemy mierzyć się z tylko z niewielkimi odległościami i łatwym terenem.

Dalsze kroki – dobór rozmiaru i modelu

Ustalenie, jakiego roweru szukamy to pierwszy etap. Teraz należy dobrać odpowiedni rozmiar i model. Najlepiej zrobić to odwiedzając dobry sklep rowerowy. Zanim to zrobimy, warto jednak zapoznać się z poradnikami poniżej.

Jaki rozmiar ramy wybrać?

Poradnik kupującego

Czyli z czym się to je?

Wyślij nam swoje pytanie